[PL] Windows 7 – wrażenia własne – 0x04 – pasek zadań


Napewno już zdążyliście się zapoznać z wpisem na blogu ekipy W7 dotyczącym paska zadań w Windows 7. Jeśli nie to odnośnik jest tutaj.
Nie korzystałem z Windows 1.0 więc nawet nie wiedziałem, że coś co istniało ponad 2 dekady temu w odświeżonej wersji wylądowało w W7.
Tamten wpis w miarę gruntownie opisuje nowości. Ze swojej strony dodam parę drobiazgów na które sam zwróciłem uwagę. Aby zacząć najpierw jeden screenshot:

image 
Przyjrzyjcie mu się uważnie. Menu start przy niektórych elementach zawiera strzałeczkę w prawo. To działa dla aplikacji pracujących na dokumentach. Rozwijając pozycję dostajemy historię ostatnich dokumentów nad jakimi pracowaliśmy w tej aplikacji. W IE jest to historia stron. W Visual Studio to pliki projektów oraz kodu źródłowego. W aplikacjach Office’a to oczywiście dokumenty Office’a.

Druga rzecz, widzicie taki zielony pasek na ikonie Internet Explorera zaraz koło perły? Ten pasek oznacza postęp w ściąganiu plików jakie właśnie IE ściąga. Tak samo jest przy kopiowaniu w lokalnym systemie plików.

Przyjrzyjmy się samemu taskbarowi bliżej:

image 

Najechałem myszką na ikonę Visual Studio. Jest dziwnie czerwona. Dodatkowo pod myszą jakby ktoś świecił latarką barwy się trochę inaczej skondensowały.
Jak ruszam myszką po ikonie to efekt “latarki” podąża za mną.

Niby drobnostka, natomiast to dla mnie ciekawy przykład wykorzystania shadera do modyfikacji kontrolki 2D. Mechanizm ten jest już dostępny w WPF Futures.

Kolejna rzecz. ZoomIt Marka Rusinovicha odchodzi do lamusa. W systemie jest Magnify.
Po uruchomieniu go (Magnify z CMD) zobaczymy:

Taką sympatyczną ikonkę
image                                 image
                                                 lub takie okienko z opcjami.

Działa jak Zoomit z jedną różnicą. Może nam powiększyć ekran do ekstermalnych wielkości (czego Zoomit nie umie, bo ma jeden dostępny stopień powiększenia), ale nie pozwala nam na powiększeniu robić rysunków i notatek – co zaś ZoomIt potrafi.

Do powiększania jest oczywiście API i przykład w SDK do Windows 7.


Comments (0)

Skip to main content