[PL] Windows 7 – wrażenia własne – 0x03 – Zarządzanie mediami


Okay, wracam do Windows 7. Pobrałem SDK i w ten weekend zamierzam w końcu potestować nowe API, natomiast póki co wciąż jeszcze perspektywa użytkownika. Chciałem napisać parę słów o zarządzaniu mediami w oparciu o nowy element Windows 7 - biblioteki.


Właśnie, pamiętacie WinFS? Coś mi się wydaje, że namiastkę paru idei z niego zostało zaprzęgniętych w Bibliotekach. Jak spojrzycie na swój profil to powinniście zobaczyć taką rzecz:

image


W poprzednich Windowsach coś podobnego też było prawda? Tutaj zaś nie trzeba posiadać swoich zasobów w folderze profilowym, aby były widoczne jako część biblioteki.
Weźmy na przykład muzykę. Mam na dysku D:\Music, gdzie wrzuciłem sobie swoją muzykę z Audio CD.

image 

Spójrzcie na Toolbar. Trochę inaczej wygląda. To też szersza historia, w różnych folderach pojawiają się różne opcje kontekstowe, pod którymi kryją się operacje. Natomiast teraz widzimy tam “Include in library”. Wybieram tę opcję i mogę określić w której bibliotece ma się znaleźć moje medium.

image 

I ciach, Pink jest już w Muzyce siedząc w swoim oryginalnym podkatalogu.

image
W tej przykładowej bibliotece mamy też na przykład uwzględnione wszystkie playlisty z Windows Media Player’a. Jak wchodzimy do naszej muzyki to Explorer wygląda i zachowuje się trochę jak biblioteka mediów w WMP. Pasek adresowy pokazuje nasze zasoby według hierarchii "Muzyka – Artyści – Albumy – Piosenki".
image 
Możliwa oczywiście też jest inna hierarchia, jak np. po gatunkach:

image 
Wiadomo, że jest to funkcjonalność, którą odtwarzacze mają od dawna, natomiast tutaj takie możliwości są bardzo sympatycznie zintegrowane z systemem operacyjnym.
Typów bibliotek w systemie jak zobaczyliście wyżej jest więcej. Nie ma też problemu aby zrobić coś takiego:

image


Przy okazji, nowy WMP wygląda tak:

image

Może  oczywiście wyglądać tak jak poprzednie (w trybie zarządzania biblioteką), natomiast jeśli już takie zarządzanie mogę zrobić też w systemie to powyższa lżejsza wersja WMP, gdy już wybiorę muzykę jaką chcę sobie puścić, uruchamia się dosłownie w pół sekundy.

Podsumowujac biblioteki - jest do nich API (Win32/.NET). Nie testowałem jeszcze możliwości, ale w głowie tlą się pomysły..


Technorati Tags: ,

Comments (3)

  1. Prawda to, że Windows7 będzie bez directX 11?

  2. Wersja M3 (z PDC) pokazuje mi wersję DirectX 10.

    Natomiast co do RTM to trudno mi powiedzieć.

    Kiedyś blogowałem o jakichś planach z DX11, natomiast, poza tym co wcześniej znalazłem w temacie, nie wiem.

Skip to main content