[PL] Windows 7 – wrażenia własne – 0x02 – podstawowe aplikacje systemowe


Kontynuując opowieść o własnych wrażeniach z Windows 7, przejdę do aplikacji systemowych.

Po pierwsze od razu widać Ribbon w wielu z nich. To zapewne dla wielu żadna tajemnica, ta informacja krążyła po sieci już jakiś czas temu. Dla przypomnienia jednak tak wygląda notatnik, w którym przygotowuję dla was zrzuty ekranu w tych wpisach:

image 
A tak dla przykładu Wordpad:

image 

Przy filarach Windows 7 wspomniałem o Windows Live i aplikacjach do tej pory systemowych. Cóż, przy okazji instalacji Windows Live Writer stety lub niestety musiałem je pobrać z sieci. Tak wygląda instalacja aplikacji Windows Live pod W7:

 image

Jak widać Messager, Mail (dawny Outlook Express), Galeria czy Movie Maker to aplikacji od teraz opcjonalne do pobrania. Pobrałem, przyzwyczaiłem się i trochę mi niektórych brak (może poza Messengerem, choć mam konto to raczej jednak wiszę na GG).

Z nowych aplikacji (niekoniecznie dosłownie nowych, ale nowych jako systemowe w W7) mogę wymienić:
* XPS Viewer – z tego co pamiętam wcześniej opcjonalnie do pobrania, teraz obsługa dokumentów XPS od pierwszego momentu dostępna w systemie. Wcześniej trzeba było korzystać z Internet Explorer. Z tym się wiąże dłuższa historia związana z obsługą XPS w systemie Windows 7. To jednak temat na osobny wpis.
* Powershell 2.0 – także wbudowany w system, choć wcześniej do pobrania osobno. Podoba mi się tutaj graficzny interfejs użytkownika dla skryptera (tzw. ISE czyli Integrated Scripting Environment). Kiedyś o nim pisałem, natomiast teraz wygląda trochę lepiej niż pierwsze zrzuty ekranu serwowane przeze mnie w kwietniu.

image

Jak widać, jest trochę bardziej ułożony, no i nie pamiętam aby wcześniej wspierał debugowanie. Nie testowałem jeszcze tej cechy, zapewne też nadaje się na osobny wpis.

Technorati Tags: ,

Comments (3)
  1. Zapomniałem dodać, że na pokładzie jest oczywiście Internet Explorer 8 Beta 2. Tutaj z polską siecią skonfrontuję się nieco później.

  2. Łukasz says:

    A skąd można pobrać wersję testową? 😉

  3. Łukaszu, Jeśli nie byłeś na PDC to niestety jeszcze trochę trzeba będzie poczekać. Natomiast głód jest jak najbardziej uzasadniony :]

Comments are closed.

Skip to main content