[PL] PDC08 – Keynote za mną – Windows Azure!


image

PDC się faktycznie rozpoczęło. Przed momentem zakończyła się sesja otwarcia prowadzona przez Raya Ozzie oraz Boba Muglia.
Rozpoczęło się od razu w głównym nurcie konferencji i ogłoszeniem nowego produktu: Windows Azure.

Czym jest Windows Azure? W skrócie, Windowsem w chmurze.
Systemem operacyjnym zaprojektowanym aby działać sprawnie w świecie usług.

Ray Ozzie hucznie stwierdził, że to platforma zaprojektowana na przynajmniej najbliższe 15 lat.
Bob Muglia dodał, że dla niego to honor móc ogłosić ten produkt, który w jego mniemaniu powinien odbić się na rynku tak samo jak Windows NT, którego pierwsze ogłoszenie nastąpiło w San Francisco w 1992 roku.

Windows Azure to z jednej strony system operacyjny jako platforma uruchomieniowa dla ekosystemu usług zarówno ze strony Microsoft jak i partnerów.

Z drugiej strony to faktyczna platforma na której w komplementarny sposób można budować, wdrażać, hostować i integrować te usługi zgodnie z założeniami całego ekosystemu, którego kontekst muszę przyznać jest bardzo szeroki.

Więcej szczegółów technicznych napiszę wieczorem (swojego aktualnego czasu) jak zbiorę notatki i zdjęcia, natomiast to co dla mnie ten keynote znaczył to fakt, że Microsoft publicznie ogłosił w końcu solidną platformę dla modelu S+S, który do tej pory w wielu miejscach opierał się na ciekawym modelu biznesowym i pewnych wyznacznikach architekturowych natomiast w swojej niedojrzałości nie pokrywał 100% potrzeb potencjalnego dostawcy usług, który chciałby na tej bazie budować swój biznes.

Teraz te wszystkie jeszcze usługi i elementy platformy Microsoft, które ze sobą nie były tak dobrze połączone w końcu nabrały spójnego wyrazu.
Teraz chwilka przerwy i sesja na temat Visual Studio Team System 2010. W ciągu najbliższych godzin powinniście spodziewać się kolejnego wpisu, z krótkim podsumowaniem tejże sesji.

Skip to main content