[PL] Dziennik Geeka – elektroniczne publikacje na miarę XXI wieku


Michał udowodnił mi parę dni temu, że nie można wiedzieć wszystkiego i warto jak najszerzej korzystać z różnych źródeł informacji. Na swoim blogu odkrył, że został opublikowany w miarę sympatyczny silniczek do robienia elektronicznych magazynów jak dla mnie na miarę XXI wieku.

Dawno temu, kiedy jeszcze WPF był w powijakach New York Times zrobił elektroniczny czytnik ich publikacji pojawiających się na stronach nytimes.com. Pobrałem go tak szybko jak się dało i byłem zachwycony. Pisałem zreszta o tym w swojej pierwszej, bardzo niedoskonałej przymiarce do bloga na Live Spaces jakiś rok temu. Byłem zachwycony. Szybko spodziewałem się więcej takich inicjatyw i wcale mnie nie zaskoczyły inne wydawnictwa, które się zdecydowały na tego typu formę publikacji.

W ostatnie wakacje miałem mały zryw nostalgiczny i odświeżyłem trochę znajomości z starych dobrych czasów demosceny. Nawet łudziłem się, że znajdę czas, aby coś sensownego na boku zakodowac. Wyszedł z tego na razie bardzo niedojrzały szkielet silnika pod Managed DX, którego rozwój na razie z braku czasu wstrzymałem.

W każdym razie na forum byłej już chyba sceny amigowej dyskutowałem ze znajomymi nad sensem współczesnych magazynów dyskowych, które kiedyś były fundamentem i spoiwem społecznościowym na demoscenie. Trochę dla mnie było archaiczne wykorzystywanie mechanizmów, które niewiele się zmieniły od wczesnych lat 90tych. Mimo, że silnik Chrisa Dragana (Panorama) to kawał bardzo dobrego kodu, w dobie Web 2.0 i o wiele szybszej wymiany informacji niż to było kiedyś, takie magazyny jak Hugi czy polski Savage ciągle uważam, że są skazane na wymarcie w tej formie jaką sobą prezentują.

W każdym razie na tym forum zaproponowałem odświeżenie wizji magazynu dyskowego właśnie podajać przykład New York Times Readera. Zamiast ściągać kolejne ciężkie numery magazynu to lepiej pobrać silnik (reader) i synchronizować dane z serwera gdy autorzy/redaktorzy uznają, że czas na nowe treści. Prawie się nawet zgodziłem pomóc pisać taki silnik, aczkolwiek ostatkiem sił rozsądku gdzieś w duchu uznałem, że zanim takie cudo w akceptowalnej formie skonczę to ktoś inny zrobi wersję o niebo dojrzalszą.

Nie myliłem sie i właśnie w tym odkryciu pomógł mi Michał poprzez swój wpis. Moi drodzy, ten silnik to po prostu coś pięknego 🙂 Jak go zobaczyłem to od razu download, Visual Studio i zacząłem się chwilkę bawić. Na razie wersja jest niedoskonała, ale podjałem się próby lokalizacji, która na ten moment wygląda tak:

image

Na ten moment cały interfejs opisany w języku polskim. Jak widać aktualnie testuje dodawanie własnych treści i zmiany w interfejsie użytkownika. Jak skończę zabawę to napiszę parę artykuł z serii jak zrobić własny magazyn w "1h" w wersji offline (z artykułami wbudowanymi w jedną z referencyjnych DLL). Następnym krokiem będzie synchronizacja treści online. Potem mając już takie gro kodu napisane myślę, że warto by było pomyśleć nad narzędziami dla edytorów aby nie musieli składać magazynu dłubiąc w Xml'u takim jak ten poniższy:

image 

Tak czy siak aktualny stan rzeczy w kodzie źródłowym jest do pobrania tutaj: www.dbiesiada.com/projects/SceReader-PL.zip

Oryginalna wersja, tak jak wspomniał Michał jest do pobrania w tym miejscu:
http://windowsclient.net/wpf/starter-kits/sce.aspx

Jest tam pełna dokumentacja ułatwiająca dowolne zabawy z tym silniczkiem. Dokumentacja jest dosyć obszerna i w j. angielskim. Wersją polską jak wspomniałem w wolnych chwilach cały czas się zajmuję i będę was powiadamiał o postępach na bieżąco 🙂

Comments (6)
 1. twoj stary says:

  twoj kod jest zjebany, a aplikacja sie wyjebuje, czy wy kutasy z MS nie potraficie testowac wlasnych zjebanych aplikacji?

  pewno przetestowales na najnowszej viscie i cieszyles ryja, ale juz na czyms innym (ba nawet nie mowie na innym komputerze) to juz nie przetestowales co?

  z tak zjebanym kodem to sobie daruj, juz wole panorame, ktora nawet na pentium 166 zadziala poprawnie jak i na viscie

  PS. wroc jak sie nauczysz kodowac na powaznie, uzywanie najnowszych technologii nie jest wymowka dla pisania zjebanego kodu

 2. Heh..

  Primo, prosiłbym o konstruktywne komentarze.

  Przeżyję wulgaryzmy (skoro nie umiesz inaczej), ale konstruktywnosc na przyszlosc jest dla mnie minimum aby w jakikolwiek sposob dyskutowac merytorycznie.

  A teraz co do uwag:

  * Testowalem na Viscie i XP.

  * Aplikacja wymaga .NET Framework 3.0 (wykorzystywany WPF), co z zalozenia czyni ja kompatybilna tylko z powyższymi systemami operacyjnymi (+ W2k3 )zawierającymi wymagane komponenty.

  * Jeżeli chodzi o wymagania sprzetowe to trudno mi cokolwiek powiedziec poza tym, że napewno na P166 Panorama będzie lepszym rozwiazaniem. Ja osobiscie nie pamietam kiedy widziałem na chodzie P166.

  Podsumowujac luźniej.

  Jakbys czytal uwaznie to projekt nie jest moj.

  Ja go tylko zaczalem modyfikowac, aby UI było po polsku. Link do oryginału jest w artykule.

  Moze coś w przy tej modyfikacji popsułem. Nie dam gwarancji, jednak jesli masz jakies konstruktywne uwagi do samego projektu bardzo chetnie wyslucham.

  Sprawdź też czy Twoje uwagi dotyczą mojej wersji tylko, czy także oryginału, abym wiedział gdzie szukać właściciela kiepskiego kodu.

  Panorama nie ma synchronizacji online, glowny moj argument w dawnych dyskusjach – stad uznalem, ze odpada jezeli chodzi o przyzwyczajenia uzytkownikow w dobie Web 2.0

  Ten kod moim zdaniem to fajna solidna podstawa aby samemu sobie stworzyć platformę do publikacji elektronicznych. Nie twierdzę, że jest doskonała. Nie twierdzę, że kompletna aby łatwo stworzyć taki magazyn. Dlatego też zacząłem poznawać ten silnik, aby umieć w prosty sposób przedstawić jak się do tego zabrać (artykuły, tutorial) oraz jak mi starczy sił, czasu i chęci to chciałbym zrobić narzędzia dzięki którym być może nie będzie trzeba uruchamiać Visual Studio aby coś takiego stworzyć.

  W tej formie, nie powiem, żebyś pomagał, a wierzę, że potrafisz. Flame’y zostawmy na amiscena.org i scene.pl. Po co bez sensu zaniżać poziom dyskusji?

 3. Tak się podekscytowałem tym silnikiem SCE Starter Kit , że uciekła mi jedna puenta. Maciek mi o niej

 4. Tak się podekscytowałem tym silnikiem SCE Starter Kit , że uciekła mi jedna puenta. Maciek mi o niej

 5. Bardzo mnie cieszy, że na bazie czegoś co zapoczątkował NYTimes Reader tworzy i stabilizuję się coraz

Comments are closed.

Skip to main content