[PL] Projekt Oslo, czyli co ma ze sobą wspólnego .NET Framework 4.0, Biztalk, VS10, System Center i rok 2009+


Jakiś czas temu napisałem na świeżo niusa na temat Oslo. Sądząc po statystykach niezbyt był poczytny, a moim zdaniem warto. Być może tytuł sam w sobie tak niewiele mówił, że nie zachęcił zbyt wielu z was do lektury.

Spróbuję zatem raz jeszcze ale tym razem trochę dokładniej:

Projekt Microsoftu o nazwie kodowej "Oslo" ma w założeniu dostarczyć unowocześnioną platformę z technologiami do przekazywania informacji oraz organizacji ich przepływów.
Słowa kluczowe jak 'messaging' czy 'workflow' od jakiegoś czasu są bardzo popularne wśród dostawców oprogramowania. Gotowe technologie jak Workflow Foundation czy produkty jak Biztalk naturalnie wkomponowują się w zakres tematyczny.

Oslo ma za zadanie jak najbardziej powiązać te wszystkie powyższe i niewymienione tematy w jeden szkielet platformy, która ma bazować na następnych wersjach kluczowych produktów i technologii Microsoftu.

Rysując prostą roadmapę można uwzględnić:
1) .NET Framework (w wersji 4.0)
2) Visual Studio.Net (w wersji "10")
3) Biztalk Server (v6)
4) Visual Studio Team System ("Rosario")
5) System Center: Operations Manager "2009" oraz Configuration Manager "2009"

Pierwsze produkty uwzględniające "filozofię" Oslo jak powyższe nazwy robocze sugerują powinny ukazać się już za rok. Kompletna platforma to zapewne okres pomiędzy 2010 a 2012. Trudno mi tak naprawde teraz rzucać konkretne daty, chciałbym raczej wysnuć pewną wizję, która prędzej czy później po prostu zostanie zrealizowana.

Co jest najważniejsze w Oslo -> zamysł nastawiony na usługi.

Architektura warstwy biznesowej w pełni zgodna z SOA i wykorzystująca Webservices.
Aplikacje kompozytowe bazujące jednocześnie integrujące wiele webservice'ów pod spodem i oddzielnie traktujące sam proces (przepływ) niezależnie od każdego poszczególnego serwisu.

Te dwa czynniki SOA i aplikacje kompozytowe w założeniu twórców Oslo mają pomóc architektom w sprawniejszym tworzeniu aplikacji biznesowych. SOA pomaga w efektywniejszym przekształceniu aplikacji w biblioteki komponentów, które inni deweloperzy mogą odnaleźć, wykorzystać i zintegrować jako osobne aplikacje kompozytowe.
Patrząc od strony aplikacji kompozytowych, mogą one zautomatyzować procesy biznesowe, potencjalnie obniżając koszt ich operacyjnego działania oraz ich niezawodność.

Oslo w założeniu ma wspomóc tworzenie aplikacji biznesowych wykorzystujących SOA u spodu i kompozytową architekturę na wierzchu. Pełna symbioza: usługi i klocki wielkiego zamku pod tytułem proces biznesowy z jednej strony, z drugiej podejście, które ma ułatwić stworzenie wielkiego, monumentalnego w pełni połączonego z zamkiem miasta zamiast jednej baszty wpuszczającej i wypuszczającej ludzi.

Brzmi fantastycznie, trzeba jeszcze jednak trochę poczekać na faktyczną implementację tej idei, jak wspomniałem - przed 2009 rokiem Oslo to tylko rysunek na papierze, o którym coraz więcej będe mógł tylko opowiadać.

Na razie oczywiście ciągle nie VS.Net "10" tylko "9" lub "Orcas" lub po prostu już produktowo Visual Studio.Net 2008. W kwestii .Net Framework to nie "4.0" tylko "3.5" traktujemy jako nowość 🙂 Zdaję sobie sprawę, że pisanie o czymś co ma się pojawić +2 cykle życia produktów jest abstrakcyjne więc to co polecam na ten moment to tylko rozpoznanie kierunku dalszego rozwoju podstawowych technologii i narzędzi deweloperskich Microsoftu i zkategoryzowanie go jako pewnego rodzaju trendu.

Skip to main content