ADPlus ile Windows 7 ve Windows 2008 üzerinde dump almak


Herhangi bir process’in “crash” ya da “hang” olması gibi durumlarda problemin nedenini bulabilmek için en güvenilir yollardan bir tanesi ilgili process’in dump’larını almaktır.

Dump alınırken kullanabileceğiniz alternatifleriniz arasında Debug Diagnostic Tool ve “Debugging Tools For Windows” ile birlikte gelen ADPlus.vbs script’i vardır.

Windows 7 ve Windows Server 2008 üzerinde Debug Diagnostic Tool kullanmak için bir sonraki versiyonu beklememiz gerekiyor, çünkü bu yazılım henüz bu versiyon işletim sistemlerinde çalışmıyor. Bu durumda alternatiflerimizden en güçlü olanı “Debugging Tools For Windows” olmaktadır. Ancak bu sistemler üzerinde bir process’in dump’ını almaya çalışırken aşağıdaki hata mesajları ile karşılaşmanız mümkün. Bu hata mesajlarının ne anlama geldiğini ve çözümlerini kısaca anlatamak istiyorum:

Error 76 – Path not found

Bir process’in dump’ını ADPlus ile alırken, arka planda ADPlus oluşacak process dump’ının ismine Process ID, tarih, process ismi gibi bazı veriler ekler. Eğer bu nedenle yazılacak dosya ismi büyürse ya da Debugging Tools For Windows’u “Program Files” gibi içinde boşluk bulunan bir klasöre kurmuşsanız bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu hatayı engellemek için kurulum sırasında default gelen klasör yerine “Debuggers” isimli bir klasöre kurulum yapmanızı ve ADPlus ya da diğer dosyaları bu klasörden çalıştırmanızı öneririm. Eğer kurulumu daha önce yaptıysanız uygulamayı kaldırıp yeniden kurabilir ya da basitçe Debugging Tools For Windows klasörünün içeriğini C:\Debuggers gibi bir başka klasöre kopyalabilirsiniz. Kurulum dosyası sadece ilgili dosyaları kopyalıyor olduğu için bu yöntem işinize yarayacaktır.

The command size for the exception [EXCEPTION] is [XXX] and exceeds the allowed limit

Bu da aslında yukarıdaki hataya benzer bir hata. Bu sefer, oluşturulacak dosya ismi, oluşacağı klasörün adresi ile birlikte 255 karakteri aşıyor olduğu için dosya oluşturulamıyor.

Bu durumda, http://www.umbraworks.net/bl0g/rebuildall/2009/12/11/WinDbg_Adplus_Windows_7_and_IIS_not_working makalesinde anlatıldığı gibi ADPlus.vbs script’i içinde ufak bir değişiklik yaparak, oluşacak paketin karakter sayısını sınırlandırmanız çözüm olacaktır.

Geçerli olduğu platformlar:

Windows 7
Windows Server 2008
Windows Server 2008 R2

Referanslar:

WinDBG ve dump analizi - Bölüm 1: WinDBG kurulumu ve temel ayarlar
http://blogs.msdn.com/amb/archive/2009/01/02/WinDBG-bolum-1.aspx

WinDbg Adplus.vbs on Windows 7 with IIS not working
http://www.umbraworks.net/bl0g/rebuildall/2009/12/11/WinDbg_Adplus_Windows_7_and_IIS_not_working

Debug Diagnostics Tool: Nasıl dump alacağım?
http://blogs.msdn.com/cenkiscan/archive/2008/05/29/debug-diagnostics-tool-nas-l-dump-alaca-m.aspx

Debug Diagnostic Tool 1.1 (ve Dump türleri)
http://blogs.msdn.com/cenkiscan/archive/2007/11/29/debug-diagnostic-tool-1-1.aspx

--
AMB

Comments (0)

Skip to main content