Vista ve Visual Studio üzerine kısa notlar


Vista üzerinde VS.NET 2005 ile ASP.NET uygulamaları geliştirirken, uygulamanızı debug ettiğiniz zaman Vista’nın sıkı güvenlik kurallarına takılabilirsiniz. Böyle bir durum, administrator hakları ile login olmuş olsanız bile karşınıza çıkabilir ve debugger, Visual Studio ile birlikte gelen web server’a (Cassini) attach olamaz (“attach olmak” kelimesinin Türkçe karşılığı için önerilerinizi bekliyorum).

 

Bu durumda, ilk olarak VS.NET’i “Run as administrator” seçeneği ile çalıştırmayı deneyin: VS.NET ikonu üzerinde mouse’unuzun sağ tuşuna basın “Run as administrator” seçeneğini seçin.

 

--

 

Vista üzerinde bir başka VS.NET sorunu da, 2003 versiyonu ile yaşanabilmektedir. Her ne kadar Microsoft, Vista üzerinde VS.NET 2003 kullanımını tavsiye etmese de, hala kullananlar olabilir. Eğer kullanıyorsanız ve yazmış olduğunuz kodlar içinde VS.NET’in arama kutusunu kullanarak birşeyler arıyorsanız, VS.NET arabirimi kitlenebilir ve size yanıt vermeyebilir (yani “hang” olur. Böyle bir durumda yapabileceğiniz tek şey VS.NET’i process’ler içinden kapatmaya zorlamak olacaktır.

 

Bu problemi engellemek için VS.NET ikonu üzerinde sağ klik yapıp özellikler ekranını açtıktan sonra, “Compatibility” sekmesine gelerek “Disable Visual Themes” seçeneğini seçmelisiniz. Artık dosyalarınız içinde arama yapabiliyor olmalısınız.

 

--

AMB

Comments (0)

Skip to main content